جاذبه ی گردشگری کردستان
جاذبه ی گردشگری کردستان

جاذبه ی گردشگری کردستان ، اگر قصد به سفر در منطقه غرب را دارید به کردستان سفر کنید کردستان استانی سرسبز و پر طراوت است که از لحاظ تاریخ از قدمت خاصی برخوردار است و از مکان های تاریخی و طبیعی با ارزشی برخوردار است.

کردستان به لحاظ اقلیمی منطقه کوهستانی با دشت های مرتفع و دره های پهن است و مردم این استان کرد زبان هستند و با لهجه های متفاوت صحبت می کنند.

برخی از جاذبه های طبیعی گردشگری کردستان 


از جاذبه های طبیعی گردشگری کردستان می توان آبشار گویله، اورامانات، دریاچه زریوار را نام برد.
آبشار گوبله : یکی از جاهای دیدنی کردستان است که در شهرستان مریوان واقع شده است و این آبشار در فصل بهار از مکان های زیبای منطقه محسوب می شود.
اورامانات :در جنوب غربی شهر سروآباد قرار دارد که خانه های روستای اورامان به طور کلی از سنگ و به شیوه پلکانی ساخته شده است و یکی از زیبا ترین مکان های دیدنی کردستان است.
دریاچه زریوار : زری به معنای دریاچه، دریا و، وار به معنی کنار می باشد که روی هم به معنی کنار دریا، دریاچه وار است. آب این دریاچه از چشمه های جوشان کف آن تامین می شود و عمق دریاچه به هنگام بالا بودن سطح آب 4 ونیم متر است.

برخی ازغذاهای محلی کردستان 


در سفر به کردستان خوردن غذاهای محلی را فراموش نکنید مثل قایرمه، کلانه، خورشت ریواس و..
قایرمه : کنگر سوخاری است و شباهت زیادی به پیش غذاهای خارجی را دارد و چون کنگر گیاهی کم یاب است بیشتر در ماه فروردین پیدا می شود و در ماه های دیگر از کرفس استفاده می کنند. این غذا همراه با نان خورده می شود تا یک وعده غذایی کامل تبدیل شود.
کلانه : شبیه پیتزاست پس اگر اهل خوردن غذاهای فست فودی باشید حتما از این غذا خوشتان می آید.
خورشت ریواس : کوهستانی بودن کردستان باعث شده که سبزی و گیاهان تازه ای داشته باشد که، یکی از گیاهان خوشمزه ریواس است که خورشت ریواس از غذاهای محبوب این استان است.

نتیجه گیری 


فرهنگ غنی و مردمان خون گرم و آثار تاریخی متنوع کردستان باعث شده تا سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این استان سفر کنند و این استان زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارند.