گردشگری در همدان

گردشگری در همدان ، همدان قدیمی ترین شهر ایران و اولین پایتخت پادشاهی مادها به شمار می آید. همدان در غرب ایران قرار گرفته است و فصل های بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر است و، با وجود انواع جاذبه های طبیعی، تاریخی و مذهبی گروه های مختلف مردم را با هر سلیقه ای به خود جذب می کند.


معروف ترین جاذبه های گردشگری همدان 


از جاذبه های گردشگری همدان می توان غارعلیصدر، دهکده توریستی گنجنامه، تپه هگمتانه، مسجد جامع و... را نام برد.
غار علیصدر : یکی از کمترین غارهای آبی است و طولانی ترین مسیر قایقرانی را در جهان دارد و، بیشتر مسافران به همدان بازدید غار علیصدر را در برنامه خودشان قرار می دهند.
دهکده توریستی گنجنامه : این دهکده از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل گنجنامه، سورتمه ریلی،شهربازی می باشد و بیشتر مسافران برای بازدید از کتیبه ها و آبشار گنجنامه به این منطقه می آیند.
تپه هگمتانه : هگمتانه پایتخت پادشاهی مادها و بعد هخامنشیان بوده و نخستین پایتخت ایران بوده است که هنوزم پا برجا باقی مانده است. تپه هگمتانه در قسمت شمالی بازار همدان در انتهای خیابان اکباتان قرار گرفته است و سه هزار سال قدمت دارد.
مسجد جامع : مسجدی تارخی است که این مسجد در دوره فتحلی شاه یا محمد شاه قاجار آغاز شده است و، کاشی کاری های زیبای این مسجد و مناره ها نمونه ای از هنر معماری ایرانی است.

برخی از سوغات همدان 

خوراکی های خوشمزه و صنایع دستی از انواع سوغاتی های شهر همدان است مانند : حلوا زرده، شیره انگور، سفالگری و نقاشی روی سفال و...
حلوا زرده : نوعی دسر با ظاهری شبیه به فرنی است که به دلیل داشتن زرده ی تخم مرغ منبع پروتئین است و برای بدن مفید است.
شیره انگور : در باغ های همدان انگور فخری کشت و برداشت می شود که این انگور برای گرفتن شیره  مناسب است.

نتیجه گیری 
استان همدان در منطقه مرتفع قرار گرفته است و به همین علت از آب و هوای بی نظیری برخوردار است و برخی از آثار تاریخی آن از زمان ساسانیان در این شهر باقی مانده است.