گردشگری در گلستان
گردشگری در گلستان ، استان گلستان از شهرهای شمال کشور است که یکی از زیبا ترین شهرها است که، جاهای دیدنی زیادی دارد.
افراد زیادی در گلستان زندگی می کنند که شامل ترکمن ها، بلوچ ها، سیستانی ها، فارسی زبانان و ترک ها و مازندرانی ها می شوند که، بیشتر شهرهای این استان از گسترش روستاهای کوچک آن به وجود آمده است.

 

برخی از جاذبه های گردشگری گلستان


همه جای گلستان پر از دیدنی های فروانی است که نمی توان با یک تعطیلات نوروزی جای جای آن را به نظاره نشست. برخی از جاذبه های طبیعی آن مثل پارک جنگلی ناهار خوران، کوه های استان گلستان، آبشار رنگو، قلعه ماران و...است.
پارک جنگلی ناهار خوران : این پارک از قدیمی ترین تفرجگاه های گلستان بوده است که با داشتن آب و هوای معتدل و دامنه های پرشیب جنگلی مورد استفاده تفریح افراد ایرانی و خارجی قرار می گیرد.
کوه های استان گلستان : بلَند ترین کوه های استان گلستان شاهوار و شاهکوه نام دارند که آبشار ها و مناطق حفاظت شده در این بخش قرار دارند که از میراث های طبیعی این استان هستند.
آبشار رنگو : در میان این جنگل سرسبز آبشاری زیبا به اسم آبشار رنگو وجود دارد که بسیار جذاب است و از هرگونه امکانات تفریحی برخوردار است.
قلعه ماران : از جاذبه های ورزشی گلستان به شمار می آید که هرسال کوهنوردان زیادی را جذب خود می کند.

 

برخی از غذاهای محلی گلستان 


استان گلستان غذاهای محلی خوشمزه ی زیادی دارد که از بعضی موارد می توان هلی آش، خورشت ساک، چکدرمه، باسترمه را نام برد.
هلی آش : به این غذای خوشمزه آش آلو هم می گویند که جزو غذاهای سنگین و مقوی محسوب می شود.
خورشت ساک : این غذا یکی از غذاهای سنتی گلستان است که در جشن ها طرفدارهای زیادی دارد و مورد علاقه ی مردم این استان قرار دارد. این غذا به علت استفاده از اسفناج دارای آهن فروانی است و از نظر ارزش غذایی جایگاه خوبی دارد.
چکدرمه : مشهورترین غذای استان گلستان است که بسیار خوشمزه است که در حالت سنتی در یک دیگ مخصوصی به نام قازان پخته می شود.
باسترمه : یکی از پلوهای سنتی گلستان است که با ماهی تهیه می شود و ویژگی این پلو، استفاده از انار در ترکیب اصلی این غذا می باشد.
 
نتیجه گیری

استان گلستان از نظر آب و هوایی مدیترانه ای و نیمه بیابانی است و به دلیل، تنوع قومیتی به رنگین کمان اقوام ایران زمین مشهور است که همبن باعث رنگارنگ بودن لباس های محلی این سرزمین بوده است.