جاذبه ی گردشگری سرعین
جاذبه ی گردشگری سرعین

جاذبه ی گردشگری سرعین، سرعین یکی از جذاب ترین شهرهای ایران با طبیعتی زیبا و آب و هوای خوب است که به علت داشتن چشمه های آبگرم شهرت زیادی دارد.

چشمه های آبگرم حاصل جوشیدن آب در اعماق زمین در نزدیکی ماگما هستند که بعد از جوشیدن به علت اختلاف بخارآب و حجم آب به سمت زمین حرکت می کنند و کمی از گرمای خود را از دست می دهند و تا زمانی که به سطح زمین برسند دمای مناسبی برای شنا دارند.


غذاهای سنتی سرعین


1-آش دوغ: ترکیب خوشمزه ای از سبزی های معطر نخود و... است که طرفداران زیادی دارد و بعد از چشمه ی آبگرم خوردن آش دوغ، تمامی خستگی را از بین می برد.
2-کباب محلی: این کباب های محلی بسیار معروف بوده اند و مورد علاقه گردشگران است.
3-عسل و سر شیر: در تمامی خیابان های سرعین مغازه های کوچک و بزرگی پیدا می شوند که عسل و سر شیر می فروشند و در تابستان مسافران زیادی در صف های نان های سنتی می ایستند و نان محلی تازه می خرند و بعد، با نان و عسل تازه و سر شیر صبحانه مفصلی می خورند.
شهر سرعین از لحاظ صنعت دارای سه کارخانه آب معدنی و تهیه دوغ، یک واحد کارخانه آرد سازی است و سه کارخانه چوب بری است.


جاهای دیدنی سرعین


1- آبگرم سبلان: بزرگترین مجتمع آب درمانی خاورمیانه در شهر سرعین با استخرهای سرپوشیده و سونای خشک و بخار، وان های انفرادی و خدمات درمانی برای مردان و زنان است.


2- تپه باستانی آناهیتا: معبد آناهیتا سال ها محل عبادت موبدان زرتشتی بوده است و سال ها از این معبد به عنوان مسجد استفاده می شده که در زیر این تپه، راه های زیر زمینی وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده میدان گاومیش گلی شهر سرعین است.


3- دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران: دهکده ای سنگی و یک پدیده تاریخی کم نظیر در کشورمان است. بسیاری از این خانه های صخره ای مستطیل، بیضی شکل و مربعی هستند که در ابعاد گوناگون به راهروهای مرتبط و سقف های هلالی شکل هستند که در دل کوه ها پراکنده اند.


نتیجه گیری


سرعین به زبان ترکی به معنای محل خنک می باشد و یکی از مکان هایی است که بیشترین حجم توریست را به خود می بیند. تابستان های سرعین بسیار دیدنی است و میتوان گف یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعت گردی در ایران شهر سرعین است.