جاذبه های گردشگری استانبول ، استانبول ، شهری است رویایی در میانه دو قاره آسیا و اروپا و یکی از دوسداشتنی ترین مقصد های گردشگری در کلیه ی دنیا است .

ما ایرانی ها هم به علت نزدیکی مسافت ، نداشتن نیاز به گرفتن ویزا و روادید ، هزینه های تقریبا ارزان سفر و اشتراک های فرهنگی و غذایی بسیار علاقه مند به سفر به استانبول و ترکیه دارید ؛ به شکلی که این شهر از اولین انتخاب ها برای سفر خارجی محسوب می شود . استانبول به قدری دیدنی و جاذبه های گردشگری دارد که نمی شود در یک سفر کوتاه از کلیه ی آن ها دیدن کرد . امروز می خواهیم بعضی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول را به شما معرفی نماییم . این جاذبه ها طبق شهرت و دوست داشتنی ها در میان گردشگران رده بندی شده اند .
در بسیاری از عکس هایی که از استانبول می بینید حتما گنبدهای زیبای این بنا را هم مشاهده کرده اید . ایاصوفیه بنایی خیلی باشکوه در منطقه تاریخی استانبول است و در مدت تاریخ به وسیله ی امپراتوری های گوناگون دست به دست گشته است . این مکان سال 537 به وسیله ی امپراتور بیزانس ، ژوستین یکم ساخته شد و اول کلیسایی برای مسیحیت شرق محسوب می شود . به مدت ۶ قرن و تا قرن ۱۲ ایا صوفیه کلیسای کاتولیک رمی به حساب می آمد ، تا این که این بنا به مسجد تبدیل شد و تا ۱۹۳۱ به همان شکل می ماند . بعد درها چندین سال بسته شد و دوباره در سال ۱۹۳۵ و این بار مثل موزه به روی کلیه ی افراد باز شد . زمانی بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا به حساب می آمد و معماری خاص و زیبای ایاصوفیه الهام بخش بناهای بسیار دیگری در استانبول شده است . برای مثال آبی ، ایاصوفیه کوچک و .. کلا مورد تاثیر معماری سبک بیزانس ساخته شده اند . در سفر به استانبول بازدید از این بنای تاریخی یکی از الزامات سفر است .
از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول مسجد سلطان احمد است که به دلیل رنگ آبی کاشی هایش به مسجد آبی هم مشهور شده است . این مسجد زیبا در ابتدای قرن هفدهم ساخته شده و از آن موقع تا به حال جایی برای عبادت و نیایش مسلمانان می باشد . از آن جا که هنوز هم نمازهای پنجگانه در این مسجد برقرار می شود برای بازدید از این مسجد باید حواستان به زمان نماز و عبادت هم باشد . معماری مسجد سلطان احمد تاثیر زیادی از مسجد ایاصوفیه را دارا بوده است و این تاثیر را می شود خیلی واضح دید .