قابلیت‌هایی از آندروید 14 که هنوز در حد شایعه باقی مانده‌اند
قابلیت‌هایی از آندروید 14 که هنوز در حد شایعه باقی مانده‌اند

قابلیت‌هایی از آندروید 14 که هنوز در حد شایعه باقی مانده‌اند، چند ویژگی و قابلیت از اندروید ۱۴ هنوز در حد شایعه هستند. با این حال انتظار داریم در اندروید جدید این قابلیت‌ها را دیر یا زود ببینیم. با ما همراه باشید تا به معرفی این ویژگی ها و قابلیت ها بپردازیم.

ارتباط ماهواره‌ای

شرکت‌هایی نظیر کوالکام، هواوی و T-Mobile همگی حول و حوش شش ماه گذشته عملکرد ارتباط ماهواره‌ای را اعلام کرده‌اند. خوشبختانه گوگل در واقع پشتیبانی از ارتباط ماهواره‌ای بومی را به اندروید ۱۴ هم می‌آورد. این خبر در قالب یک توییت در اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد اما متاسفانه کمپانی گوگل هنوز رسما این خبر را تایید نکرده است.

بک ژست (Back Gesture) قابل پیش‌بینی

آیا در اندروید جدید می‌توان با یک ژست خاص به صفحه نمایش قبلی یا هوم اسکرین مهاجرت کرد؟ به نظر می‌رسد گوگل روی این قابلیت جذاب مشغول به کار است.

برنامه‌های کلون شده

برخی از OEMهای خاص به شما اجازه می‌دهند از یک برنامه کلون بسازید. این قابلیت بسیار سودمند است چون شما می‌توانید با دو اکانت مختلف وارد یک برنامه روی یک گوشی شوید. شما تنها کافی است یک اپلیکیشن را کلون‌سازی کرده، با اکانت ثانویه وارد برنامه‌ی کلون شده و سپس هر برنامه که دلتان می‌خواهد را باز کنید.

Bloatware یاب

Bloatware به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که بدون هیچ استفاده‌ای کاربری روی سیستم نصب می‌شود و حافظه را اشغال می‌کند. به نظر می‌رسد در اندروید جدید قرار است این برنامه‌ها به راحتی شناسایی شده و کاربر در هر لحظه بتواند آنها را حذف کند. این قابلیت برای نمایش برنامه‌هایی که مخفیانه روی سیستم نصب شده و قصد جاسوسی اطلاعات را دارند بسیار مناسب است.

برنامه بهینه شده‌ی App Pair

اندروید ۱۴ به کاربر این توانایی را می‌دهد تا دو برنامه را در کنار هم یا به صورت دو صفحه مجزا اجرا کند. به این قابلیت App Pair گفته می‌شود. به نظر می‌رسد سیستم عامل همچنین به کاربرها اجازه می‌دهد این App pairها را ذخیره کرده و یک میانبر به هوم اسکرین اضافه کند. کاربرها با این روش می‌توانند خیلی سریع یک App Pair را با ضربه زدن روی میانبر اجرا کنند.

نوار وظیفه‌ی بهبودیافته برای تبلت و گوشی‌های تاشو

بر اساس اسناد و شواهد، گوگل مشغول کار روی اضافه سازی چند قابلیت به تسک‌بار بوده است؛ برای مثال، گوگل روی اضافه کردن نوار جست‌وجو به نوار وظیفه در گذشته کار می‌کرد. در هر صورت این قابلیت‌ها بیشتر برای گوشی‌های تاشو و تبلت‌ها کاربرد خواهند داشت و به نظر می‌رسد دیر یا زود این قابلیت را در اندروید جدید قرار است ببینیم.