جاذبه ی گردشگری لرستان
جاذبه ی گردشگری لرستان

جاذبه ی گردشگری لرستان، از استان لرستان به عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می شود که به دلیل جغرافیایی مناسب، از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است.

استان لرستان شهری با آب و هوای کوهستانی است که جاذبه های گردشگری را می توان در سه گروه تاریخی، فرهنگی و طبیعی تقسیم کرد و به دلیل کوهستانی بودن نخستین ساکنان در مناطق غربی و مرکزی لرستان سکونت یافتند.


جاهای دیدنی استان لرستان


1- بام لرستان: جایی که روشنایی اتوبان ها و خانه ها از آن بالا بسیار جلوه زیبایی دارد و در سکوت شب بسیار آرام بخش است، این بام قرار است به بزرگترین مجتمع تفریحی تبدیل شود.


2- آبشار نوژیان: بلندترین آبشار لرستان است که وقتی از پایین به بالایش نگاه کنید ممکن است سرتان گیج برود. این آبشار از چشمه های بالا دست تامین می گردد و در بهار پرآب ترین فصل است.


3- مخمل کوه: به دلیل گل سنگ های مخملی رنگش به اسم مخمل کوه شهرت یافته و از جاذبه های زیبای استان لرستان است، آبشار مخمل کوه در پارک جنگلی واقع شده است و طبیعتی سرسبز را دارا است که باعث شده مخمل کوه به جایی بسیار زیبا تبدیل شود.


4- دشت لاله های واژگون: یکی از مناظری است که هر بیننده ای را به خود محو می کند و وسعت آن تا دامنه های زاگرس ادامه پیدا می کند. روستاهای دره دایی، آب باریک، خلیل آباد و... زیباترین دشت های لاله واژگون را دارا هستند.


سوغاتی های استان لرستان


1- روغن حیوانی: وجود چمنزارها و کوه ها و گونه های گیاهی باعث شده که روغن حیوانی تولید شود و این روغن از شیر گاو و گوسفند تولید شده و به رنگ های سفید و زرد عرضه می شود.


2- کلوچه ی بروجردی: یک شیرینی بسیار خوشمزه است که با رنگ های طبیعی، مغز بادام، آرد گندم و روغن حیوانی تهیه می شود و کیفیت بالایی دارد و یکی از بهترین سوغاتی های خوراکی بروجرد است.


3- عسل: طبیعت بکر استان لرستان این امکان را می دهد که بهترین مناطق پرورش زنبور و تولید عسل را داشته باشد تا این ماده را در کیفیتی بالا به بازار عرضه کند. در سفر به لرستان از تهیه ی این سوغات پر خاصیت غافل نشوید زیرا یکی از دلایلی که شما را به مصرف این ماده خوراکی تشویق می کند خواص دارویی آن است.


نتیجه گیری


لرستان از جمله استان هایی است که برای گردشگری در ایام نوروز به ایرانگردی می پردازند و دارای ویژگی های زیادی است که می تواند هر کس را با هر سلیقه ای به خود جذب کند.