آشنایی با فرآیند تولید ترکیب شیمیایی متیل استات
آشنایی با فرآیند تولید ترکیب شیمیایی متیل استات

آشنایی با فرآیند تولید ترکیب شیمیایی متیل استات، متیل استات یک ترکیب شیمیایی است که از گروه استرهای اسیدی به دست می‌آید. این ترکیب در صنایع مختلفی مانند صنایع رنگ، رزین، پلاستیک، عطرسازی و ... استفاده می‌شود. در این مقاله، شما را با فرآیند تولید این ترکیب شیمیایی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با نحوه تولید این ماده شیمیایی پرکاربرد آشنا شوید.

فرآیند تولید متیل استات در دو مرحله انجام می‌شود: ایستگاه تولید اسید استاتیک و ایستگاه تولید متیل استات.

مرحله اول: ایستگاه تولید اسید استاتیک

در این مرحله، اسید استاتیک با استفاده از روش هیدرولیز اتیلن به دست می‌آید. در این روش، اتیلن به وسیله آب و اسید سولفوریک تبدیل به اتیلن گلایکول می‌شود که سپس با استفاده از کاتالیزورهای خاص، به اسید استاتیک تبدیل می‌شود.

عملیات هیدرولیز اتیلن در یک راکتور انجام می‌شود. اتیلن و آب به عنوان ورودی به راکتور پمپاژ می‌شوند و با هم مخلوط می‌شوند. سپس مخلوط به دمای 300 درجه سانتی‌گراد و فشار 60 اتمسفر به راکتور وارد می‌شود. در این مرحله، اتیلن گلایکول تولید می‌شود.

در مرحله بعدی، اتیلن گلایکول به رازینی خاص اضافه شده و با استفاده از یک کاتالیزور، به اسید استاتیک تبدیل می‌شود. این واکنش در دمای 220 درجه سانتی گراد و فشار 1.5 تا 2 اتمسفر انجام می‌شود. اسید استاتیک در نهایت به صورت مایع جدا شده و به مرحله بعدی یعنی ایستگاه تولید متیل استات منتقل می‌شود.

مرحله دوم: ایستگاه تولید متیل استات

در این مرحله، اسید استاتیک و متانول به رزینی خاص اضافه شده و با استفاده از یک کاتالیزور، به متیل استات تبدیل می‌شود. واکنش در دمای 50 تا 65 درجه سانتی‌گراد و فشار 4 تا 5 اتمسفر انجام می‌شود. محصول نهایی که شامل متیل استات، اسید استاتیک، متانول و آب است، به صورت گازی از راکتور خارج شده و سپس به یک سری مبدلها منتقل می‌شود. در این مبدلها، ماده معدنی خاصی به عنوان حامل حرارت استفاده می‌شود و حرارت مورد نیاز برای انجام واکنش تأمین می‌شود.

در مرحله بعدی، گاز حاوی متیل استات از طریق یک سری کمپرسورها به داخل یک برج خنک‌کننده منتقل می‌شود. در این برج، گاز خنک شده و متیل استات به صورت مایع جدا می‌شوددر نهایت، متیل استات خالص با استفاده از فرایند تقطیر از مخلوط جدا می‌شود و به عنوان محصول نهایی بسته‌بندی و فروش می‌شود. اسید استاتیک و متانول نیز از فرآیند تقطیر جدا شده و به عنوان مواد اولیه برای فرآیندهای تولید اسید استیک و متیل‌ترت-بوتیل‌اتر (MTBE) مورد استفاده قرار می‌گیرند.